Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zjistěte, jestli váš lékař bere peníze od farmaceutických společností
Valná většina lékařů v USA přijímá dary od farmaceutického průmyslu. Díky zákonu Sunshine Act můžete sami zjistit, kolik přesně váš lékař (nebo jakýkoliv jiný lékař) dostává peněz a od kterých farmaceutických společností.
Dlouholetý redaktor prestižního lékařského časopisu začal svůj úvodník tématem konfliktů zájmů praktických lékařů. Popisuje představu, že lékaři jednoduše léčí pacienty dle nejlepších vědeckých poznatků a zkušeností. Tvrdí, že nejsou ovlivňováni penězi nebo vlastními zájmy.
To je samozřejmě nesmysl. Není bez důvodu, že farmaceutické společnosti utrácejí miliardy dolarů za ovlivňování, vzdělávání a zábavu pro lékaře po celém světě. Drtivá většina lékařů ve Spojených státech přijímá dary od farmaceutického průmyslu. Paradoxně jsou to právě kardiologové, tedy lékaři, jejichž praxe se zabývá nemocemi do značné míry zamezitelnými a léčitelnými vhodnými změnami v životním stylu, kteří dostávají nejvíce peněz.
Předchozí kompilace průzkumů z 80. a 90. let zjistila, že se lékaři se zástupci farmaceutického průmyslu setkávají tváří v tvář průměrně jednou týdně. V současnosti je možné, že se váš doktor setkává se zaměstnanci farmaceutického průmyslu v průměru šestnáctkrát za měsíc. Počkejte, vždyť měsíc má jen dvacet pracovních dní! To znamená schůzku skoro každý den. Co si o tom myslí veřejnost? Ví o tom asi jen polovina lidí. Jestliže 83 % lékařů dostává dary, je pravděpodobné, že značná část pacientů si není vědoma darů, které jejich doktor od průmyslu dostává. Nejde však jen o předměty typu těžítko nebo dávkovač na mýdlo s logem Viagry. Marketingové výdaje farmaceutických společností na každého lékaře ročně vycházejí na 15 000 dolarů. Tato skutečnosti činí střety zájmů jedním z nejnaléhavějších problémů americké zdravotní péče.
Co si o tom myslí lékaři? Většina lékařů dary schvaluje, avšak nepřejí si, aby se tyto vazby mezi dárci a obdarovanými zveřejňovaly. Lékaři nesouhlasí s tím, že by bylo nevhodné dary přijímat. Nicméně jejich neochota veřejně přiznávat tyto dary naznačuje, že jsou si vědomi faktu, že by veřejnost tyto praktiky neocenila. Aby výzkumníci zanalyzovali, jak lékaři tento vnitřní rozpor řeší, provedli s nimi celou řadu skupinových diskuzí. Ukázalo se, že lékaři problém hodně popírají a své chování se snaží racionalizovat. Vyhýbají se i pouhému přemýšlení o tomto rozporu, popírají svou odpovědnost… Lékaři bez váhání uznali svůj vlastní konflikt zájmů, ale to je nezastavilo. Dokonce si někteří z nich stěžovali, že jsou dary stále skromnější.
My lékaři máme tendenci popírat, že jsme součásti jakéhokoliv konfliktu zájmů, když nám farmaceutická společnost například zaplatí honosnou večeři. Máme tendenci trvat na tom, že to v žádném případě neovlivní náš úsudek. Jako by snad farmaceutické společnosti utrácely peníze pro nic za nic. Většina lékařů tvrdí, že jejich kolegové mají sklony nechat se ovlivňovat průmyslem, ale oni nikoliv.
Ačkoli lékaři nechtějí, aby byly tyto vztahy založené na darech zveřejněny, mají smůlu, protože díky republikánskému senátorovi Chuckovi Grassleyovi byl vložen do Obamacare tzv. Sunshine Act. Ten poprvé v historii umožní pacientům zjistit, jestli jejich vlastní lékař má nějaké vazby s farmaceutickými společnostmi, a kolik případně dostává. Lékaři už to nemohou dále skrývat. Pacientům to poskytne určité informace, které mohou zvážit při výběru poskytovatele zdravotní péče. Jakmile bude databáze fungovat, orgány činné v trestním řízení budou moci zjistit, kdo má vazby na průmysl a případně začít vyšetřovat případy nelegálního úplatkářství. Momentálně to může být pro lékaře jen trapná situace, ale mohlo by to umožnit nejvyšším státním zástupcům jít po lékařích a najít jejich finanční motivaci, která stojí za předepisováním velkého množství receptů.
A databáze je v současné době aktivní. Stačí si na internetu vyhledat openpaymentsdata.cms.gov/search, případně uživatelsky přívětivější verzi, projects.propublica.org/docdollars/. Průmysl utrácí miliardy dolarů ve snaze ovlivňovat lékaře. Nyní můžete vůbec poprvé zjistit, jestli i váš doktor stojí s rukou nataženou a čeká na peníze. Senátor Grassley doufal, že by to mohlo pomoci ušetřit státní peníze. Když budou pacienti nahlížet na podplacené doktory jako na méně důvěryhodné, mohlo by to pomoci snížit výdaje za zdravotnictví. Také si budou moci vybrat lékaře, který tomu tolik nepodléhá, případně změnit chování daného lékaře. Ten se totiž může chtít vyhnout finančním vazbám se společnostmi proto, aby neztratil důvěru pacienta, nebo se nestal cílem skandálního odhalení či vyšetřování.
Taky se to ale může pokusit prostě zamaskovat. Toto je sdělení American Academy of Family Physicians, která lékařům radí, jak se vyhnout postihu zákonem Sunshine Act. Například farmaceutické společnosti nyní musí hlásit, když lékaři zaplatí jídlo v hodnotě vyšší než 10 dolarů. Měli by tedy rodinní lékaři přestat přijímat jídlo od farmaceutických společností? V žádném případě - musíte jim prostě nahlásit správný počet účastníků a umožnit, aby se cena jídla na osobu snížila na částku nižší než 10 $.
Bývalý dlouholetý redaktor odborného časopisu New England Journal of Medicine to vyjádřil nejlépe: „Přestože pozornost byla věnována odhalení finančních vztahů mezi lékařem a průmyslem, problém s konflikty zájmů není to, že jsou nedostatečně zveřejňovány, ale že vůbec existují. Spíše než je zveřejňovat, by bylo dobré, aby žádné finanční konflikty nevznikaly.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L. Rosenbaum. Conflicts of interest: part 1: Reconnecting the dots--reinterpreting industry-physician relations. N Engl J Med. 2015 May 7;372(19):1860-4.
- P R Lichter. Implications of the Sunshine Act--revelations, loopholes, and impact. Ophthalmology. 2015 Apr;122(4):653-5.
- T Rowe. Less than the truth. J Obstet Gynaecol Can. 2013 Nov;35(11):971-4.
- D Grande, J A Shea, K Armstrong. Pharmaceutical industry gifts to physicians: patient beliefs and trust in physicians and the health care system. J Gen Intern Med. 2012 Mar;27(3):274-9.
- E Silverman. Everything you need to know about the Sunshine Act. BMJ. 2013 Jul 26;347:f4704.
- E G Campbell, R L Gruen, J Mountford, L G Miller, P D Cleary, D Blumenthal. A national survey of physician-industry relationships. N Engl J Med. 2007 Apr 26;356(17):1742-50.
- A Ritchie. Sunshine Act to add more transparency to physician income. Med Econ. 2014 Jan 10;91(1):57.
- P Hurd. The Sunshine Act: how to avoid getting burned. Fam Pract Manag. 2013 Sep-Oct;20(5):8-10.
- K Abbasi, R Smith. No more free lunches. BMJ. 2003 May 31;326(7400):1155-6.
- J P Kassirer. Commentary: Disclosure's failings: what is the alternative? Acad Med. 2009 Sep;84(9):1180-1.
- S Chimonas, T A Brennan, D J Rothman. Physicians and drug representatives: exploring the dynamics of the relationship. J Gen Intern Med. 2007 Feb;22(2):184-90.
- R Smith. Conflicts of interest: how money clouds objectivity. J R Soc Med. 2006 Jun;99(6):292-7.
- S Madhavan, M M Amonkar, D Elliott, K Burke, P Gore. The gift relationship between pharmaceutical companies and physicians: an exploratory survey of physicians. J Clin Pharm Ther. 1997 Jun;22(3):207-15.
- S Agrawal, N Brennan, P Budetti. The Sunshine Act--effects on physicians. N Engl J Med. 2013 May 30;368(22):2054-7.
- Rosenthal MB1, Mello MM. Sunlight as disinfectant--new rules on disclosure of industry payments to physicians. N Engl J Med. 2013 May 30;368(22):2052-4.
- A Wazana. Physicians and the pharmaceutical industry: is a gift ever just a gift? JAMA. 2000 Jan 19;283(3):373-80.