Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zpomalte svůj tep: luštěniny vs. pohyb
Šálek fazolí, cizrny nebo čočky denně po dobu tří měsíců může snížit klidovou tepovou frekvenci stejnou mírou jako 250 hodin strávených na běžeckém trenažéru.
Velké množství důkazů spojujících zvýšenou klidovou tepovou frekvenci se zkrácenou délkou života i u zdánlivě zdravých jedinců je silným argumentem pro to, aby se tato skutečnost zohlednila při posuzování rizik.
Mělo by to velké výhody. Měření tepu je levnou záležitostí a zabere málo času, je snadno pochopitelné pro lidi a je to něco, co může každý provést v pohodlí svého domova. Tímto také zhodnotí svůj pokrok a aktivně se zapojí do péče o své zdraví. Každých deset tepů za minutu navíc je spojeno se zvýšením rizika úmrtí o 10 až 20 %. Zdá se, že riziko roste se zvyšující se srdeční frekvencí, alespoň u hodnot vyšších než jeden úder za sekundu.
Takže se můžeme jen podívat na hodinky, a bije-li naše srdce rychleji, než se pohybuje ručička na hodinkách, když sedíme v klidu, pak s tím musíme něco udělat. Zvláště pokud naměříme hodnoty okolo 80 až 90. Muži bez zjevných projevů onemocnění srdce s pulsem 90 mohou mít pětkrát vyšší riziko náhlého úmrtí spojeného se srdcem. To znamená, že jejich prvním příznakem je i ten poslední, ve srovnání s těmi, kteří mají tepovou frekvenci v bezpečných hodnotách. Život s hodnotou 90 tepů za minutu zvyšuje riziko srdečního onemocnění na podobné úrovni, jako je tomu u kouření.
Zeptáte-li se většiny lékařů, považují hodnotu 90 za normální. Přijatelné hodnoty jsou dlouhodobě stanoveny na 60 až 100 tepů za minutu. Jak jsme k tomuto číslu dospěli? Tyto hodnoty byly akceptovány, protože to bylo pohodlnější. Hodnoty byly určeny na základě rozsahu čtverců na EKG papíru. Historická náhoda, jako například QWERTY klávesnice, se prostě stala normou. Tep 60 až 100 za minutu ani neodpovídá Gaussově křivce. Tito kardiologové změřili tepovou frekvenci 500 lidí a dospěli k závěru, že hodnoty 45 až 95 jsou v rámci definice normy lepší hranicí, zaokrouhlenou na 50 až 90 tepů. S tím souhlasili i přední kardiologové.
Nyní víme, že normální nemusí nutně znamenat optimální, ale lékaři by neměli říkat lidem se srdečním tepem okolo 50, že je příliš nízký. Ve skutečnosti by tato hodnota mohla být ideální. Tepová frekvence vyšší než 80 by měla rozeznít poplašný zvon. Co s tím můžeme dělat?
Pohybová aktivita je zřejmá možnost. Je paradoxní, že přinutíte srdce bít rychleji, aby po zbytek času tlouklo pomaleji. Tyto zdravotní přínosy fyzické námahy, zejména co se týče ochrany srdce, jsou široce přijímány. Mezi mnoha navrhovanými biologickými mechanismy, které by braly v potaz tento riziko snižující efekt, je regulace srdce autonomním nervovým systémem. Jedná se o schopnost mozku zpomalit klidovou tepovou frekvenci srdce. Pokud lidem naordinujete 12 týdnů kondičního aerobního cvičení, například cyklistiky či běhu na běžícím pásu, můžete snížit jejich klidovou srdeční frekvenci z 69 asi na 66. O tři tepy za minutu méně. Samozřejmě tento režim budete muset udržovat. Když přestanete cvičit, váš klidový puls se vrátí zpátky na vyšší hodnoty.
Cvičení je však jen jedním způsobem, jak snížit počet tepů. Cesta k našemu srdci vede také skrz žaludek. Co kdybyste namísto tří měsíců cvičení jedli tři měsíce luštěniny? Šálek fazolí, cizrny nebo čočky denně. První randomizovaná kontrolovaná studie zkoumala účinky luštěnin u léčby cukrovky. Luštěniny zlepšily kontrolu hladiny cukru v krvi snížením hladiny glykovaného hemoglobinu z hodnoty 7,4 na 6,9. Byla to také první studie, která posuzovala účinek konzumace luštěnin na tepovou frekvenci. Skutečně je to jeden z mála vlivů majících efekt, pokud jde o jakoukoli výživovou intervenci. To je důležité zejména pro diabetiky, protože u nich vyšší klidová tepová frekvence zvyšuje nejen riziko úmrtí, stejně jako u všech ostatních, ale také se zdá, že je ukazatelem vyššího rizika vzniku komplikací spojených s diabetem, jako je poškození nervů a očí. A jak luštěniny obstály? Způsobily pokles počtu úderů srdce o 3,4 za minutu, což odpovídá 250 hodinám na běžeckém pásu.
Nejsme si jistí, proč jsou luštěniny tak efektivní jako pohyb u snižování klidové tepové frekvence. Kromě možných přímých příznivých účinků způsobených hodnotnými látkami v luštěninách, vykazují také potenciál snížení konzumace potravin bohatých na živočišné bílkoviny, a to tím, že místo nich zkrátka sníme více luštěnin. Rozhodně bychom měli zvážit konzumaci luštěnin kvůli našemu tepu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C Teodorescu, K Reinier, A Uy-Evanado, K Gunson, J Jui, S S Chugh. Resting heart rate and risk of sudden cardiac death in the general population: influence of left ventricular systolic dysfunction and heart rate-modulating drugs. Heart Rhythm. 2013 Aug;10(8):1153-8.
- J Nauman. Why measure resting heart rate? Tidsskr Nor Laegeforen. 2012 Jun 12;132(11):1314.
- J Ker. Resting heart rate and cardiovascular events: risk factor or risk marker? South African Pharmaceutical Journal;2012, Vol. 79 Issue 4, p45.
- R P Sloan, P A Shapiro, R E DeMeersman, E Bagiella, E N Brondolo, P S McKinley, I Slavov, Y Fang, M M Myers. The effect of aerobic training and cardiac autonomic regulation in young adults. Am J Public Health. 2009 May;99(5):921-8.
- G S Hillis, J Hata, M Woodward, V Perkovic, H Arima, C K Chow, S Zoungas, A Patel, N R Poulter, G Mancia, B Williams, J Chalmers. Resting heart rate and the risk of microvascular complications in patients with type 2 diabetes mellitus. J Am Heart Assoc. 2012 Oct;1(5):e002832.
- J M Arnold, D H Fitchett, J G Howlett, E M Lonn, J C Tardif. Resting heart rate: a modifiable prognostic indicator of cardiovascular risk and outcomes? Can J Cardiol. 2008 May;24 Suppl A:3A-8A.
- M Woodward, R Webster, Y Murakami, F Barzi, T H Lam, X Fang, I Suh, G D Batty, R Huxley, A Rodgers; from the Asia Pacific Cohort Studies Collaboration. The association between resting heart rate, cardiovascular disease and mortality: evidence from 112,680 men and women in 12 cohorts. Eur J Prev Cardiol. 2014 Jun;21(6):719-26.
- G S Hillis, J Hata, M Woodward, V Perkovic, H Arima, C K Chow, S Zoungas, A Patel, N R Poulter, G Mancia, B Williams, J Chalmers. Resting heart rate and the risk of microvascular complications in patients with type 2 diabetes mellitus. J Am Heart Assoc. 2012 Oct;1(5):e002832.
- M T Cooney, E Vartiainen, T Laatikainen, A Juolevi, A Dudina, I M Graham. Elevated resting heart rate is an independent risk factor for cardiovascular disease in healthy men and women. Am Heart J. 2010 Apr;159(4):612-619.e3.
- D J Jenkins, C W Kendall, L S Augustin, S Mitchell, S Sahye-Pudaruth, S Blanco Mejia, L Chiavaroli, A Mirrahimi, C Ireland, B Bashyam, E Vidgen, R J de Souza, J L Sievenpiper, J Coveney, L A Leiter, R G Josse. Effect of legumes as part of a low glycemic index diet on glycemic control and cardiovascular risk factors in type 2 diabetes mellitus: a randomized controlled trial. Arch Intern Med. 2012 Nov 26;172(21):1653-60.
- D H Spodick, P Raju, R L Bishop, R D Rifkin. Operational definition of normal sinus heart rate. Am J Cardiol. 1992 May 1;69(14):1245-6.
- D H Spodick. Survey of selected cardiologists for an operational definition of normal sinus heart rate. Am J Cardiol. 1993 Aug 15;72(5):487-8.
- Gs Hillis, M Woodward, A Rodgers, CK Chow, Q Li, S Zoungas, A Patel, R Webster, GD Batty, T Ninomiya, G Mancia, NR Poulter, J Chalmers. Resting heart rate and the risk of death and cardiovascular complications in patients with type 2 diabetes mellitus. Diabetologia. 2012 May;55(5):1283-90
Images thanks to Rwk / Flickr, Derrick Coetzee / Flickr, samwebster/Flickr, Global Crop Diversity Trust/Flickr, Ellen Reid and Shinya Suzuki / Flickr