Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zpráva U. S. Presidential Cancer Panel ohledně rizika rakoviny ze znečišťujících látek
Oficiální zpráva National Cancer Institute týkající se „nepřijatelného“ zatížení rakovinou pramenícího z kontaktu s průmyslovými znečišťujícími chemikáliemi je ostrá, ale chybí v ní rady, jak s ohledem na tento problém vylepšit svou stravu.
Oficiální zpráva U. S. Presidential Cancer Panel od National Cancer Institute na téma možných způsobů, jak snížit riziko rakoviny plynoucí z chemických látek z životního prostředí. Co s rizikem nyní můžeme dělat? Přesně takové informace potřebujeme. Už víme, že máme problém, ale co s ním můžeme dělat?
Nejprve si shrňme situaci: každý rok se objeví 1,5 miliónů nových případů rakoviny u mužů žen a děti. Každý rok na ni také půl milionů lidí zemře. „S rostoucím počtem důkazů spojujících vystavení chemikáliím z prostředí s rakovinou si veřejnost stále více uvědomuje nepřijatelné zatížení rakovinou plynoucí z vystavení škodlivým látkám z životního prostředí a na pracovištích, kterému by bylo možné zabránit příslušnými kroky na celostátní úrovni.“ Zvláště děti, které „jsou mnohem náchylnější na zvýšené riziko rakoviny z prakticky všech škodlivých látek z okolního prostředí než dospělí lidé.“
Naneštěstí tato zpráva dospěla k závěru, že „bolestná škoda způsobená touto skupinou karcinogenů nebyla v rámci programu National Cancer Program dostatečně řešena. Američané jsou již před narozením nepřetržitě bombardováni nesčetnými kombinacemi nebezpečných látek. Panel odborníků vás nabádá, pane prezidente, abyste co nejlépe využil moci svého úřadu a odstranil karcinogeny a další toxiny z našich potravin, vody a vzduchu, protože zbytečně zvyšují náklady na zdravotní péči, snižují produktivitu našeho národa a ničí životy americkým občanům.“
To jsou silná slova, ale co s tím můžeme dělat? Nedávají nám mnoho výživových pokynů. V podstatě jen říkají, že máte upřednostnit bio potraviny a volný chov: „Vystavení pesticidům lze snížit výběrem, pokud je to možné, potravin pěstovaných bez pesticidů nebo chemických hnojiv a také omýváním konvenčně pěstovaných plodin za účelem smytí reziduí pesticidů. Podobně lze vystavení antibiotikům, růstovým hormonům a toxickým splaškům z dobytčích farem minimalizovat konzumací masa z volného chovu, ze zvířat chovaných bez využití těchto léčiv. Pokud je takové maso k dispozici. Vyhněte se nebo minimalizujte spotřebu zpracovaných, spálených a silně propečených mas, abyste snížili své vystavení karcinogenním heterocyklickým aminům a polyaromatickým uhlovodíkům.“
Naneštěstí nedávají konkrétní rady týkající se toho, které druhy ovoce a zeleniny a jaké druhy masa jsou nejvíce kontaminovány. Předpokládám, že se vyhnuli sdělování takto konkrétních informací proto, aby se nedotkli konkrétních zemědělských výrobních odvětví. Snižuje se tím však praktická užitečnost zprávy. Naštěstí však nyní existuje velké množství nových důkazů, konkrétně máme například test tisíců vzorků různých potravin, jehož výsledky nám mohou pomoci s každodenním rozhodováním, co si vložit do svého nákupního košíku. A tím se budeme zabývat příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Image thanks to: quinn.anya via flickr. Image has been modified.