Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Aktuální informace o riziku mrtvice u vegetariánů
Osoby, které se stravují více rostlinnou stravou, mají nižší riziko vzniku mozkové mrtvice, a to jak krvácivé, tak i srážlivé.
Zdravé rostlinné stravování je spojeno s nižší úmrtností na všechny příčiny, až o 34 % nižším rizikem úmrtí na všechny příčiny za průměrně osmileté období. Stačí být v horní čtvrtině místo spodní čtvrtiny konzumace zdravých rostlinných potravin. Kdyby vám to vydrželo, získáte přes čtyři roky života navíc. Metaanalýza tuctu studií prospektivně sledujících přes půl milionu lidí až po 25 let podobně nalezla značně nižší výskyt srdečního onemocnění a celkové úmrtnosti u větších konzumentů rostlinné stravy. Systematický posudek dospěl k závěru, že se není co divit, protože rostlinná strava dokáže zastavit až zvrátit našeho největšího zabijáka, kardiovaskulární onemocnění.
Lidé stravující se výlučně rostlinnou stravou bývají značně štíhlejší, mají nižší LDL cholesterol, triglyceridy, krevní cukry, krevní tlak a mnohem méně zánětu v těle. Dále nemají tak ztloustlé stěny krčních tepen (známka aterosklerózy měřená ultrazvukem na krku), dokonce je mají tak pěkné, jako vytrvalostní sportovci, kteří mají naběháno průměrně 80 000 km, což je dvakrát okolo Země.
Ke změnám v rizikových faktorech může dojít rychle, jak dokládají výsledky jednotýdenního až třítýdenního ad libidum (sněz, kolik chceš) rostlinného startovacího výživového programu. Například výsledky od prvních několika stovek účastníků 15denního programu Jumpstart vytvořeného neziskovou organizací Rochester Lifestyle Medicine Institute byly zveřejněny nedávno. Na celistvé rostlinné stravě obézní pacienti zhubli v průměru 3,4 kg, a to bez omezování porcí nebo počítání kalorií a sacharidů. Diabetici pozorovali, že jim krevní cukry klesly o 1,6 mmol/l. Lidé s LDL cholesterolem nad 2,5 mmol/l pocítili pokles o 0,8 mmol/l, což je porovnatelné s účinkem některých statinů. Jedinci s hypertenzí pocítili pokles o 17 čísel v systolickém krevním tlaku, což je lepší účinek než na lécích, a to vše do dvou týdnů!
Studie datující se téměř 40 let zpátky ukazují, že konzumace bezmasé stravy také zlepšila „reologii krve“, tekutost, což může hrát roli v kardiovaskulární ochraně. Následné intervenční studie testující závěry z průřezových studií zjistily, že převedení lidí na rostlinnou stravu dokáže zlepšit parametry reologie krve během tří až šesti týdnů. Co když vegetariánům proudí krev možná až moc dobře?
V roce 2019 studie na tisících britských vegetariánů zvaná EPIC-Oxford zjistila, že měli vyšší riziko hemoragické (krvácivé) mrtvice. Měli o tolik nižší riziko srdečního onemocnění, že stále měli méně kardiovaskulárního onemocnění celkově (a půl tuctu studií ukazuje nulové celkové zvýšení rizika úmrtí na mrtvici), ale proč ten vyšší výskyt mrtvic?
Napadlo mě, že by mohlo jít o nedostatek vitamínu B12, který může způsobit nadměrné hladiny metabolitu spojeného s mrtvicí zvaného homocystein. Ten je normálně detoxikován vitamínem B12. Právě tímto si vysvětlujeme, proč doplňování vitamínu B12 může zlepšit funkci tepen u vegetariánů. Doplňky s vitamínem B12 nebo obohacené potraviny jsou klíčové pro všechny na rostlinné stravě, nicméně má 12dílná videosérie o riziku mrtvice u vegetariánů spuštěná publikací z roku 2019 byla nakonec zbytečná. Ukázalo se totiž, že vegetariáni nakonec nemají vyšší riziko mrtvice.
V odezvě na výsledky EPIC-Oxford vědci po celém světě spojili síly, aby zjistili, zda byla tato zjištění jen dílem náhody. V roce 2020 UK Biobank, masivní studie sledující přes 400 000 lidí potvrdila, že vegetariáni mají menší výskyt kardiovaskulárního onemocnění a co je důležité, neměli zvýšený výskyt mrtvice. A dvě studie z Tchaj-wanu zjistily, že vegetariáni měli významně nižší riziko mrtvice. Sledovali desítky tisíc vegetariánů až deset let a ti měli jen poloviční riziko mrtvice v porovnání s nevegetariány (včetně o 64 % nižšího rizika specificky hemoragické mrtvice).
V roce 2021 vědci z Harvardu dokončili a vydali své analýzy zahrnující přes 200 000 účastníků Nurses’ Health Study, Nurses’ Health Study 2 a Health Professionals Follow-Up Study. Taktéž nenalezli zvýšené riziko mrtvice u vegetariánů, nýbrž snížené riziko mrtvice u lidí na zdravé rostlinné stravě. Metaanalýza slučující všechny tyto studie taktéž tvrdí, že data z EPIC-Oxford jsou jen statistická náhoda. Naopak nalezli nižší riziko mrtvice při analýze podskupiny.
Systematický posudek z roku 2022 dospěl k závěru, že vegetariánská strava nebo jiná omezující živočišné potraviny je spojená se značně menším rizikem hemoragických mrtvic, ischemických mrtvic a značně nižším rizikem mrtvic celkově.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org