Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měli bychom mít obavy z kyanidu obsaženého ve lněných semínkách?
Počítáme-li s nejhorším množným scénářem, kolik lněných semínek by bylo už příliš?
Lněná semínka jsou koktejlem živin. Bonusem navíc je, že kyanid uvolňovaný z lněných semínek nepřekračuje toxickou smrtelnou dávku. Já tedy doufám, že ne. Hrubé výpočty vedly vědce sponzorované průmyslem k tvrzení, že člověk by musel sníst asi 8 šálků mletých lněných semínek najednou, aby dosáhl akutní kyanidové toxicity. Cítil bych se lépe, kdyby se to přece jen podrobilo řádnému testování.
Výzkumníci chtěli otestovat nejhorší možný scénář, co se týče výsledných hladin kyanidu v krvi. Nejprve tedy měli za úkol najít len s nejvyššími koncentracemi sloučenin vytvářejících kyanid. Vyrazili tedy do různých obchodů a zakoupili lněná semínka z 15 různých zdrojů. Průměrná koncentrace byla 140 miligramů na kilo, což je docela běžné, našli však i lněné semínko s 220 miligramy. Rozhodli se tedy použít toto. Dále chtěli maximalizovat mechanické rozmělnění ke zpřístupnění co nejvíce kyanidu. Použili proto neuvěřitelně výkonný laboratorní mlýnek s 20 000 otáčkami za minutu. Účastníci navíc měli len zkonzumovat na prázdný žaludek. Nic dalšího pak jíst neměli. Len podávali v syrovém stavu, jelikož tepelná úprava může kyanid zničit. Vzhledem k tomu, že je doporučená denní dávka 1-2 polévkové lžíce mletého lněného semínka – já ve své Denní dvanáctce (Daily Dozen) doporučuji 1 lžíci – rozhodli se zvolit množství čtyř a půl polévkových lžic. Dobře, jak to tedy dopadlo?
Rozsah hladin kyanidů v krvi, který by již mohl být teoreticky spojený s klinickými příznaky otravy, je mezi 20-40. To by znamenalo výsledky odsud nahoru. Tuto hranici bychom neměli překračovat. Takže čtyři a půl lžíce na prázdný žaludek. Šlo přitom o semínka s nejvyšším obsahem kyanidu, syrová a velmi důkladně namletá. Nejvyšší pozorovaný nárůst hladiny kyanidu přesto nepřesáhl číslo 14, průměr byl okolo 6.
Musí však existovat nějaké množství lnu, které vás dostane až za tuto hranici. Vyzkoušeli proto i 9 a 15 polévkových lžic. Nezapomeňte, že starosti nám dělají až hladiny v rozmezí 20-40. Tři a čtvrt čajové lžičky syrového lněného mletého semínka s vysokým obsahem kyanidu nalačno: skoro žádná změna. Sedm čajových lžiček najednou? Opět nic. Čtrnáct čajových lžiček, což je čtyři a půl polévkových lžic. Tady pak šest lžic. Dobře, co tedy zkusit něco málo přes devět lžic? To je skoro polovina šálku najednou. Zde už došlo k navýšení ke hranici toxicity. A nakonec, co udělá celý šálek? Neumím si ani představit, jak byste dokázali sníst celý šálek lnu naráz. Každopádně je to příliš mnoho, vystavilo by vás to hladinám považovaným za toxické, a to asi na tři hodiny. Takže asi tolik k těm údajně bezpečným 8 šálkům denně, jak tvrdil průmysl. Nicméně i v tomto nejhorším scénáři, tedy při konzumaci celého jednoho šálku syrového lnu s nejvyšším obsahem kyanidu na prázdný žaludek, nepociťoval účastník studie žádné skutečné klinické příznaky otravy. To je v souladu se skutečností, že dosud nebyla ve vědecké literatuře zveřejněna ani jedna zpráva o otravě kyanidem po požití lněných semínek. Není tam ani žádná zpráva ze švédských lázní, ve kterých podle všeho pacientům podávají až 12 polévkových lžic lnu jako vlákninovou šokovou terapii. Vysoké dávky však mají obvykle podobu asi 2 lžic lnu podávaných třikrát denně. Tato dávka by byla z hlediska možné akutní otravy kyanidem považována za bezpečnou.
Dobře, ale co takhle chronická toxicita? Světová zdravotnická organizace (WHO) používá takzvaný prozatímní maximální přípustný denní příjem (PMTDI). Tato hodnota představuje množství, které můžete bezpečně konzumovat každý den po zbytek svého života, aniž byste riskovali nějaké nepříznivé účinky na zdraví. Hodnota je založena na nejlepších dostupných důkazech. Nicméně takovými důkazy jsou často jen studie na potkanech, což byl i tento případ. Pokud budete potkanům do pitné vody přidávat rozličné množství kyanidu po dobu několika měsíců, při určité koncentraci, tzv. referenční dávce toxického prahového účinku, dojde k 10% navýšení výskytu scvrknutí ocasu nadvarlete, což je místo ve varlatech, kde se ukládají spermie. Tato koncentrace by u lidí odpovídala pozření množství kyanidu, jaké najdeme v 150 polévkových lžících lněných semínek. Oni však chtěli být raději opatrní, proto k výpočtu PMTDI použili 100násobný faktor nejistoty. Takže namísto 150 polévkových lžic lněných semínek denně by měl průměrný Američan konzumovat méně než 1,5 polévkové lžíce denně, pokud chce len konzumovat dlouhodobě. Takže mnou doporučená jedna lžíce denně, kterou jsem zařadil do své Denní dvanáctky (Daily Dozen), by měla být bezpečná podle všech těchto standardů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ganorkar PM, Jain RK. Flaxseed – a nutritional punch. Int Food Res J. 2013;20:519–525
- Abraham K, Buhrke T, Lampen A. Bioavailability of cyanide after consumption of a single meal of foods containing high levels of cyanogenic glycosides: a crossover study in humans. Arch Toxicol. 2016;90(3):559-74.
- Hall C, Tulbek MC, Xu Y. Flaxseed. Adv Food Nutr Res. 2006;51:1-97.
- Evaluation of certain food additives and contaminants: seventy-fourth [74th] report of the Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives.
- NTP Toxicity Studies of Sodium Cyanide (CAS No. 143-33-9) Administered by Dosed Water to F344/N Rats and B6C3F1 Mice. Toxic Rep Ser. 1993;37:1-D3.
- Mishra S. Flaxseed- Bioactive compounds and health significance. IOSR-JHSS. 17(3):46-50.
Image credit: Jai79 via pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video