Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měli bychom užívat aspirin jako prevenci proti srdečním chorobám?
Přínosy denního užívání aspirinu musí být posuzovány s ohledem na riziko vnitřního krvácení.
Kyselina acetylosalicylová, účinná látka aspirinu, byla používána po tisíce let jako analgetický a protizánětlivý lék ve formě extraktu z kůry vrby. Hippokrates ji používal k léčbě horečky a na zmírnění bolestí během porodu.
Léčivo v roce 1899 získalo ochrannou známku a k tomuto dni pravděpodobně zůstává tím nejčastěji používaným lékem na světě. I když máme novější léčiva používaná v léčbě bolesti, je stále tak populární, protože slouží i jako lék na ředění krve. Miliony lidí užívají aspirin denně k léčbě nebo prevenci srdečních chorob.
Všechno to začalo v roce 1953, vydáním této významné studie v časopise New England Journal of Medicine: „Délka života a příčina úmrtí u revmatoidní artritidy.“ Článek začal touto větou: „Říká se, že jedním způsobem, jak žít dlouhý život, je mít revma.“ Tito lidé měli nižší výskyt úmrtí z důvodu nehod, zřejmě díky skutečnosti, že lidé s artritidou nejsou tolik venku, třeba někde na lyžích, ale vykazovali také výrazně méně úmrtí na infarkt. Možná toto všechno bylo díky aspirinu, který užívali na bolesti kloubů. Ředil jejich krev a bránil tvorbě sraženin ve věnčitých tepnách v srdci.
V roce 1960 vznikla poptávka po prozkoumání, zda by aspirin mohl pomoci lidem s rizikem tvorby krevních sraženin. V roce 1970 bylo toto přání vyslyšeno. Studie naznačují, že pravidelný přísun aspirinu chrání proti srdečnímu infarktu. Dnes se oficiálně doporučuje užívat nízké dávky aspirinu všem pacientům s onemocněním srdce, ale v obecné populaci, tedy těm, kteří nemají v anamnéze srdeční onemocnění nebo mrtvici, se denní užívání aspirinu doporučuje, pouze pokud přínos převáží riziko krvácení. Krvácivé komplikace spojené s užíváním aspirinu mohou být považovány za podceňované nebezpečí v klinické lékařské praxi. Pro ty, kteří již prodělali srdeční infarkt, je analýza rizik a přínosů jasná. U 10 000 pacientů užívajících nízké dávky aspirinu se dá očekávat, že se zabrání přibližně 250 rozsáhlým cévním příhodám, jako je srdeční infarkt, mrtvice, či nejhorší ze všeho – smrt. Ten samý aspirin by podle očekávání způsobil přibližně 40 rozsáhlých mimolebečních krvácivých příhod, což znamená takové krvácení, že musí dojít k hospitalizaci.
Výhoda užívání aspirinu v rámci sekundární prevence, což znamená prevence druhého infarktu, by podstatně převýšila riziko vzniku krvácení. Na každých 6 rozsáhlých cévních příhod, kterým bylo zabráněno, by došlo k jen asi jedné rozsáhlejší krvácivé příhodě, takže význam aspirinu v sekundární prevenci není zpochybňován. Ale u 10 000 pacientů, kteří neprodělali infarkt či mrtvici a užívali by aspirin, aby se v první řadě zabránilo tvorbě sraženin (tzv. primární prevence), denní podávání nízkých dávek aspirinu by dle očekávání zabránilo jen 7 rozsáhlým cévním příhodám za cenu rizika vzniku mrtvice, krvácení do mozku a 3 výskytů rozsáhlých mimolebečních krvácení. Výhody jsou pouze asi 2:1, což je poněkud těsné. Je to i důvod, proč nové evropské směrnice nedoporučují aspirin pro širokou veřejnost, zejména bereme-li v potaz riziko, že aspirin může způsobit menší krvácení do mozku.
Kdyby existovalo jednoduché a bezpečné řešení bez vedlejších účinků… Ale ono existuje. Ornish a Esselstyn dokázali, že i pokročilé chorobě srdeční se nejen dá předcházet, ale lze ji léčit či zvrátit rostlinnou stravou, zaměřenou na konzumaci obilovin, fazolí, zeleniny a ovoce, spolu s ořechy a semeny, bez tuků, mléčných výrobků, masa, drůbeže nebo ryb.
Billa Castelliho, dlouhodobého ředitele nejdéle běžící epidemiologické studie, proslulé Framinghamské studie srdečních nemocí, se jednou zeptali, co by udělal, aby zvrátil epidemii chorob věnčitých tepen, kdyby byl všemocný. A jeho odpověď? „Nechal bych veřejnost jíst stravu čínských venkovanů.“ Jinými slovy řekl: „Pokud by Američané jedli dostatečně zdravě, epidemie srdečních onemocnění by zmizela.“
Esselstyn objasňuje, že není řeč jen o vegetariánství. „Zvrat onemocnění srdce“ nastává díky „výhradně rostlinné stravě“.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Castelli WP. William Peter Castelli, MD: a conversation with the editor [interview by William Clifford Roberts]. Am J Cardiol. 2004 Sep 1;94(5):609-22.
- Ge L, Niu G, Han X, Gao Y, Wu Q, Wu H, Zhang Y, Guo D. Aspirin treatment increases the risk of cerebral microbleeds. Can J Neurol Sci. 2011 Nov;38(6):863-8.
- Park K, Bavry AA. Aspirin: its risks, benefits, and optimal use in preventing cardiovascular events. Cleve Clin J Med. 2013 May;80(5):318-26.
- Siller-Matula JM. Hemorrhagic complications associated with aspirin: an underestimated hazard in clinical practice? JAMA. 2012 Jun 6;307(21):2318-20.
- Duthie GG, Wood AD. Natural salicylates: foods, functions and disease prevention. Food Funct. 2011 Sep;2(9):515-20.
- Cobb S, Anderson F, Bauer W. Length of life and cause of death in rheumatoid arthritis. N Engl J Med. 1953 Oct 1;249(14):553-6.
- O'Brien JR. Effects of salicylates on human platelets. Lancet. 1968 Apr 13;1(7546):779-83.
- Vane JR. The mode of action of aspirin and similar compounds. J Allergy Clin Immunol. 1976 Dec;58(6):691-712.
- [No authors listed] Regular aspirin intake and acute myocardial infarction. Br Med J. 1974 Mar 9;1(5905):440-3.
- Esselstyn Jr. CB. Resolving the Coronary Artery Disease Epidemic Through Plant-Based Nutrition. Prev Cardiol. 2001 Autumn;4(4):171-177.
- Esselstyn Jr. CB, Favaloro RG. Introduction: more than coronary artery disease. The American Journal of Cardiology, November 26, 1998 Volume 82, Issue 10, Supplement 2, Pages 5–9.
Image credit: stu via flickr. Images have been modified.