Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Objasnění vztahu mezi světlem a hubnutím
Randomizované a kontrolované studie fototerapie (terapie jasným ranním světlem) při hubnutí.
Jestliže oslabení cirkadiánního rytmu může vést k tloustnutí, mohlo by jeho posílení pomoci se ztrácením nadváhy? V naší analogii s dětskou houpačkou pravidelná ranní snídaně posloužila jako slabý denní odraz, nicméně největší odraz nám zařídí vystavení jasnému rannímu světlu. Podobně může být noční vystavení světlu analogií k nočnímu příjmu potravy. Ano, je pravda, že již 5 000 let máme svíčky, které vnášejí světlo do nocí, ale plameny svíček, táborových ohňů a olejových lamp vyřazují zejména červené spektrum světla. Cirkadiánní hodiny však seřizuje světlo s kratší vlnovou délkou - modré. Elektrické žárovky, které máme jen o něco déle než 100 let, vyzařovaly zejména slabé žluté světlo. Teprve v posledních několika desetiletích svítíme fluorescentními a LED žárovkami, které v současnosti obsahují navíc i modré světlo a jsou tak podobnější rannímu slunečnímu světlu, které má silný vliv na cirkadiánní rytmy.
Pomocí přístrojů na zápěstí výzkumníci měřili světlo v prostředí a zjistili, že zvýšené vystavení světlu večer a v noci korelovalo s následným zvýšeným rizikem rozvoje obezity v dlouhodobém horizontu. Vědci se domnívali, že je to rozladěním cirkadiánního rytmu, ale možná to spíše značí, že ti lidé dostatečně nespali. Což mohlo být skutečným důvodem, proč přibrali na váze? Ve studii na více než 100 000 ženách však vědci tento faktor odstínili a zjistili, že pravděpodobnost rozvoje obezity se odvíjela od délky nočního vystavení světlu nezávisle na délce spánku.
Ve srovnání se ženami, které v ložnici měly takovou tmu, že neviděly ani ruku před obličejem, nebo minimálně nedohlédly na druhou stranu místnosti, byly ženy se světlejšími ložnicemi (viděly druhý konec pokoje) významně těžší. A tyto ženy nespaly s žádným nočním osvětlením. Bez zatemňovacích závěsů proniká do domů v mnoha čtvrtích tolik světla, že to stačí k narušení rytmu. Pomocí snímků ze satelitů byli vědci schopni najít korelaci mezi osvětleností čtvrtí a výskytem obezity. V dnešní době jsou noci natolik osvětlené, že bez výpadku proudu naše děti pravděpodobně nespatří Mléčnou dráhu.
Délku spánku lze snadno změřit a zohlednit, ale co jeho kvalita? Možná lidé spící v méně zatemněných ložnicích nespí tak kvalitně, a proto jsou další den příliš unavení na to, aby se hýbali? Jestli je noční vystavení světlu samo o sobě škodlivé nebo ne, se nedozvíte jinak než testováním. Taková studie vznikla a ti náhodně přiřazeni k několikahodinovému svícení večer, třeba jen jedinou noc, utrpěli nepříznivé metabolické následky.
Zajímavější otázkou se pak stalo: Může být seřízení cirkadiánního rytmu pomocí jasného ranního světla prostředkem k hubnutí? Nedostatečné ranní osvětlení může být cirkadiánním ekvivalentem vynechání snídaně. V noci je doma příliš světlo a ráno zase příliš tma na povzbuzení denního rytmu. Vystavení světlu ranní vycházkou, i při zatažené obloze, koreluje s nižší tělesnou váhou oproti vystavení běžnému kancelářskému osvětlení. Několik lékařů proto začalo s fototerapií k léčbě obezity. První případové zprávy se začaly objevovat v 90. letech 20. století. Tři ze čtyř žen zhubly za 6 týdnů ranního osvětlování v průměru 1,8 kilogramů. Jenže chyběla kontrolní skupina, která by účinek potvrdila.
O 10 let později byla zveřejněna první randomizovaná a kontrolovaná studie. Jedinci s nadváhou byly náhodně přiřazeni k výkonu fyzické aktivity s/nebo bez jedné hodiny silného ranního světla. V porovnání s normálním vnitřním osvětlením skupina se silným osvětlením zhubla více tělesného tuku. Je však možné, že je světlo je jen povzbudilo k většímu fyzickému výkonu. Studie ukazují, že vystavení jasnému světlu už i den před aktivitou může posílit fyzický výkon. Ve vytrvalostním testu stisků ruky několikahodinové vystavení jasnému světlu zvýšilo počet opakování stisku do vyčerpání ze 770 na 860 při testu následujícího dne. Ačkoliv světlem vyvolané zlepšení fyzického výkonu nebo nálady může být už samo o sobě užitečné, teprve o léta později jsme se konečně dozvěděli, jestli samo vystavení světlu může podpořit hubnutí.
Inspirováni nezveřejněnou norskou studií, mající ukázat dodatečných 2,7 kg váhového úbytku díky 8 týdnům s 30minutovým denním pobytem na denním světle - v porovnání s interiérovým světlem, výzkumníci vyzkoušeli 3 týdny 45minutového jasného ranního světla porovnat se stejným časem stráveným před „ionizátorem“, který vypadal zapnutý, ale ve skutečnosti nebyl. Tři týdny světla porazily placebo, nicméně průměrný rozdíl v úbytku tělesného tuku byl jen 0,45 kg. Tento malý úbytek nekoreloval se změnami nálady, nicméně samo intenzivní osvětlení dokáže stimulovat tvorbu serotoninu v mozku a způsobit uvolnění hormonů adrenalinového typu, přičemž obojí může pomoci s tukem nezávisle na cirkadiánních účincích.
Bez ohledu na mechanismus může vystavení jasnému rannímu světlu posloužit jako nová hubnoucí strategie, která spadla z čistého nebe.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Broussard JL, Van cauter E. Disturbances of sleep and circadian rhythms: novel risk factors for obesity. Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes. 2016;23(5):353-9.
- Van Someren EJ, Riemersma-Van Der Lek RF. Live to the rhythm, slave to the rhythm. Sleep Med Rev. 2007;11(6):465-84.
- Kräuchi K, Cajochen C, Werth E, Wirz-Justice A. Alteration of internal circadian phase relationships after morning versus evening carbohydrate-rich meals in humans. J Biol Rhythms. 2002;17(4):364-76.
- Poggiogalle E, Jamshed H, Peterson CM. Circadian regulation of glucose, lipid, and energy metabolism in humans. Metab Clin Exp. 2018;84:11-27.
- Stevens RG, Zhu Y. Electric light, particularly at night, disrupts human circadian rhythmicity: is that a problem?. Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci. 2015;370(1667).
- Gangwisch JE. Invited commentary: nighttime light exposure as a risk factor for obesity through disruption of circadian and circannual rhythms. Am J Epidemiol. 2014;180(3):251-3.
- Reid KJ, Santostasi G, Baron KG, Wilson J, Kang J, Zee PC. Timing and intensity of light correlate with body weight in adults. PLoS ONE. 2014;9(4):e92251.
- Obayashi K, Saeki K, Kurumatani N. Ambient Light Exposure and Changes in Obesity Parameters: A Longitudinal Study of the HEIJO-KYO Cohort. J Clin Endocrinol Metab. 2016;101(9):3539-47.
- Mcfadden E, Jones ME, Schoemaker MJ, Ashworth A, Swerdlow AJ. The relationship between obesity and exposure to light at night: cross-sectional analyses of over 100,000 women in the Breakthrough Generations Study. Am J Epidemiol. 2014;180(3):245-50.
- Koo YS, Song JY, Joo EY, et al. Outdoor artificial light at night, obesity, and sleep health: Cross-sectional analysis in the KoGES study. Chronobiol Int. 2016;33(3):301-14.
- Cheung IN, Zee PC, Shalman D, Malkani RG, Kang J, Reid KJ. Morning and evening blue-enriched light exposure alters metabolic function in normal weight adults. PLoS ONE. 2016;11(5):e0155601.
- Albreiki MS, Middleton B, Hampton SM. A single night light exposure acutely alters hormonal and metabolic responses in healthy participants. Endocr Connect. 2017;6(2):100-110.
- Bylesjö EI, Boman K, Wetterberg L. Obesity treated with phototherapy: four case studies. Int J Eat Disord. 1996;20(4):443-46.
- Dunai A, Novak M, Chung SA, et al. Moderate exercise and bright light treatment in overweight and obese individuals. Obesity (Silver Spring). 2007;15(7):1749-57.
- Zhang P, Tokura H. Influence of two different light intensities during daytime on endurance performance of handgrip exercise. Eur J Appl Physiol Occup Physiol. 1996;74(4):318-21.
- Danilenko KV, Mustafina SV, Pechenkina EA. Bright light for weight loss: results of a controlled crossover trial. Obes Facts. 2013;6(1):28-38.
- Stoica E, Enulescu O. Catecholamine response to light in migraine. Cephalalgia. 1988;8(1):31-6.
- Lambert GW, Reid C, Kaye DM, Jennings GL, Esler MD. Effect of sunlight and season on serotonin turnover in the brain. Lancet. 2002;360(9348):1840-2.
- Nelson RJ, Chbeir S. Dark matters: effects of light at night on metabolism. Proc Nutr Soc. 2018;77(3):223-229.
Image credit: Free-Photos via Pixabay. Image has been modified. Video production by Glass Entertainment. Video production by Glass Entertainment. Motion graphics by Avocado Video.