Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Příznivé účinky majoránky na syndrom polycystických vaječníků
Už malé množství čerstvých bylinek může zdvojnásobit, nebo dokonce zečtyřnásobit antioxidační sílu pokrmu. Schopnost oregana zmenšovat poškození chromozomů způsobené radiací a schopnost majoránky ovlivňovat hormonální hladiny u žen se syndromem polycystických vaječníků vědci podrobili testu.
Jedním z důvodů, proč pro nás může být ovoce a zelenina tak prospěšná, jsou v ní obsažené antioxidanty. Chrání nás před volnými radikály, které způsobují oxidaci a nejspíše hrají roli ve stárnutí a onemocnění. Pokud si uděláte salát a použijete do něj špenát, rukolu nebo červenolistý salát, můžete získat dvojnásobný počet antioxidantů než z hlávkového salátu. Když si navíc vyberete fialové zelí místo bílého a červenou cibuli místo bílé, můžete antioxidační sílu vašeho salátu ještě zvýšit. Čerstvé bylinky jsou tak silné, že i malé množství může zdvojnásobit nebo zčtyřnásobit množství antioxidantů v celém jídle.
Zde vidíte celkové množství antioxidantů jednoduchého salátu z listového salátu a rajčat. A tady máme ten stejný salát s přidáním lžíce listů meduňky. Také by to mohla být polovina lžíce oregana nebo máty. A tady pak majoránka, tymián nebo šalvěj, ty zčtyřnásobí obsah antioxidantů v salátu a současně ho udělají chutnějším. Nemluvě o možnosti přidat do dresinku trochu čerstvého česneku nebo zázvoru.
Bylinky jsou tak bohaté na antioxidanty, že se vědci rozhodli zjistit, zdali by byli schopni pomocí bylinek zredukovat poškození DNA způsobené zářením. Radioaktivní jód je někdy podáván lidem s hyperaktivní štítnou žlázou nebo rakovinou štítné žlázy. To proto, aby zničil část žlázy, nebo odstranil jakékoliv zbývající rakovinné buňky po chirurgickém odstranění nádoru. Několik dní po injekci s izotopy jsou pacienti natolik radioaktivní, že je jim doporučeno vyvarovat se polibků i spaní vedle další osoby nebo domácích mazlíčků. Také se jim radí, aby utírali telefon po tom, co na něj vydechnou vzduch, a aby při močení necákali okolo svou radioaktivní močí. Navíc by se neměli přibližovat ke svým dětem. V podstatě by se měli v rámci možností držet od všech dále.
Tato léčba může být velmi účinná, ale všechna ta absorbovaná radiace, jak se zdá, zvyšuje riziko rozvoje nové rakoviny později v životě. Aby zabránili poškození DNA, jež je spojeno s touto léčbou, výzkumníci testovali schopnost oregana chránit chromozomy lidských krevních buněk in vitro vystavených radioaktivnímu jódu. Na začátku asi 1 ze 100 buněk vykazovala známky poškození chromozomu. Pokud však přidali trochu radioaktivního jódu, poměr se zvýšil na 1 : 8. Když však postupně přidávali stále více extraktu z oregana, poškození chromozomu se snížilo až o 70 % Dospěli k závěru, že extrakt z oregana výrazně chrání před poškozením DNA vyvolaného radioaktivním jódem v bílých krvinkách. Jenže tyto pokusy probíhaly mimo tělo. Ospravedlňují to tím, že říkají: „Podívejte, nebylo by moc etické ozařovat lidi jen kvůli experimentu.“ No ano, ale kvůli léčbě jsou přece ozařovány miliony lidí, mohli využít je. Případně alespoň podat oregano lidem a pak ozařovat jejich krev in vitro. Díky tomu by množství účinných sloučenin při testu odpovídalo reálnému množství, které se může dostat až do krevního oběhu.
Další in vitro studie s oreganem jsou také vcelku neuspokojivé. Při srovnání účinků různých výtažků z koření – bobkového listu, fenyklu, levandule, oregana, papriky, petržele, rozmarýnu a tymiánu – oregano porazilo všechny z nich kromě bobkového listu ve schopnosti potlačit růst buněk rakoviny děložního čípku in vitro, zatímco normální buňky nechalo být. A mají hezké obrázky znázorňující oregano zabíjející buňky rakoviny děložního čípku. Lidé však mají tendenci užívat oregano perorálně, takže relevance těchto výsledků je nejasná.
Stejně tak i blízce příbuzná bylinka majoránka dokáže potlačit růst jednotlivých buněk rakoviny prsu v Petriho misce a dokonce je účinná i na celé lidské prsní nádory vypěstované ve slepičích vejcích. Něco takového vidím poprvé. Jediná klinická studie o bylinách příbuzných oreganu, kterou jsem našel, jediná randomizovaná kontrolovaná studie na skutečných osobách, byla tato studie o účinku majoránkového čaje na hormonální profil žen se syndromem polycystických vaječníků.
PCOS je nejčastější příčinou problémů s plodností u žen. Postihuje přibližně 1 z 8 mladých žen. PCOS je charakterizován přebytkem mužských hormonů, což má za následek nadměrné ochlupení na těle nebo obličeji, nepravidelnou menstruaci a cysty na vaječnících viditelné na ultrazvuku. Praktikové tradiční medicíny považovali majoránkový čaj za pomocníka při PCOS, ale nikdy to nebylo otestováno. Až do teď.
Dva šálky denně v porovnání s placebem po dobu jednoho měsíce. Zdálo se, že došlo k příznivému účinku na hormonální profil. Takže na těch tvrzeních praktiků tradiční medicíny asi něco bude. Studie však netrvala dost dlouho na to, aby se potvrdilo, že se zlepšily i symptomy onemocnění. A o to nám jde především. Víme o něčem, u čeho byla prospěšnost již prokázána? Snížení příjmu glykotoxinů ze stravy může pomoci v prevenci i léčbě PCOS. A o tom si povíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Tantalaki E, Piperi C, Livadas S, Kollias A, Adamopoulos C, Koulouri A, Christakou C, Diamanti-Kandarakis E. Hormones (Athens). Impact of dietary modification of advanced glycation end products (AGEs) on the hormonal and metabolic profile of women with polycystic ovary syndrome (PCOS). 2014 Jan-Mar;13(1):65-73.
- Ninfali P, Mea G, Giorgini S, Rocchi M, Bacchiocca M. Antioxidant capacity of vegetables, spices and dressings relevant to nutrition. Br J Nutr. 2005 Feb;93(2):257-66.
- American Thyroid Association Taskforce On Radioiodine Safety, Sisson JC, Freitas J, McDougall IR, Dauer LT, Hurley JR, Brierley JD, Edinboro CH, Rosenthal D, Thomas MJ, Wexler JA, Asamoah E, Avram AM, Milas M, Greenlee C. Radiation safety in the treatment of patients with thyroid diseases by radioiodine 131I : practice recommendations of the American Thyroid Association. Thyroid. 2011 Apr;21(4):335-46.
- Metso S, Auvinen A, Huhtala H, Salmi J, Oksala H, Jaatinen P. Increased cancer incidence after radioiodine treatment for hyperthyroidism. Cancer. 2007 May 15;109(10):1972-9.
- Lee SL. Radioactive iodine therapy. Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes. 2012 Oct;19(5):420-8.
- Arami S, Ahmadi A, Haeri SA. The radioprotective effects of Origanum vulgare extract against genotoxicity induced by (131)I in human blood lymphocyte. Cancer Biother Radiopharm. 2013 Apr;28(3):201-6.
- Haj-Husein I, Tukan S, Alkazaleh F. The effect of marjoram (Origanum majorana) tea on the hormonal profile of women with polycystic ovary syndrome: a randomised controlled pilot study. J Hum Nutr Diet. 2016 Feb;29(1):105-11.
- Al Dhaheri Y, Eid A, AbuQamar S, Attoub S, Khasawneh M, Aiche G, Hisaindee S, Iratni R. Mitotic arrest and apoptosis in breast cancer cells induced by Origanum majorana extract: upregulation of TNF-α and downregulation of survivin and mutant p53. PLoS One. 2013;8(2):e56649.
- Al Dhaheri Y1, Attoub S, Arafat K, Abuqamar S, Viallet J, Saleh A, Al Agha H, Eid A, Iratni R. Anti-metastatic and anti-tumor growth effects of Origanum majorana on highly metastatic human breast cancer cells: inhibition of NFκB signaling and reduction of nitric oxide production. PLoS One. 2013 Jul 10;8(7):e68808.
- Berrington D, Lall N. Anticancer Activity of Certain Herbs and Spices on the Cervical Epithelial Carcinoma (HeLa) Cell Line. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:564927.
Image credits: Anbiist and seelenbluete via pixabay. Images have been modified.