Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Proč mají vegetariáni vyšší riziko mrtvice – je za tím živočišný tuk?
Jak si vysvětlit pokles rizika mrtvice u Japonců po „pozápadění“ jejich tradiční stravy a navýšení příjmu masa i mléčných výrobků?
Jakmile do Japonska dorazil západní způsob života, výskyt mrtvice se propadl. Mrtvice byla v Japonsku hlavní příčinou úmrtí, nicméně úmrtnost se prudce snížila, jakmile se obyvatelé odklonili od své tradiční stravy a začali jíst více jako lidé na Západě. Možná tedy všechno to maso a mléko, které začali jíst, mělo ochranný účinek. Konec konců, jejich příjem živočišného tuku a bílkovin stoupal ve stejnou dobu, kdy klesal výskyt mrtvic.
„Ochrana před mrtvicí díky konzumaci živočišných potravin? To určitě ne!“ poznamenal slavný profesor kardiologie z Loma Lindy. „Mnoho vegetariánů, včetně mě, téměř očekávali, že data potvrdí přednosti této stravy z pohledu jakékoliv nemoci, již studie zkoumala. Je proto znepokojivé najít důkazy, které směřují opačným směrem, přinejmenším v případě jednoho podtypu mrtvice.“
Může nasycený tuk ze stravy, ten, co najdeme v mase a mléku, poskytovat výhodu v prevenci výskytu mrtvice? Zdá se, že existuje ochranná spojitost, ale pouze u východoasijských populací. Vysoký příjem nasyceného tuku ze stravy byl spojen s nižším rizikem mrtvice u Japonců, ale u jiných populací nikoliv. Co je na tradiční japonské stravě tak špatného, že mohlo její pozápadnění situaci zlepšit a snížit riziko mrtvic? Ve stejnou dobu, kdy stoupala jejich spotřeba masa a mléka, spotřeba soli klesala.
Tradiční japonská strava byla plná soli, v Japonsku měli dokonce jeden z nejvyšších příjmů soli na světě, jedli třeba i tucet lžiček soli denně. Před masovým rozšířením lednic jedli všelijaké druhy nasolených, nakládaných a fermentovaných potravin, od sójové omáčky po slané ryby. V oblastech, kde měli dvojnásobný příjem soli, měli i dvojnásobnou úmrtnost na mrtvici. Jakmile však příjem soli klesl, umíralo se na ni méně. Když totiž klesl příjem soli, klesl i krevní tlak obyvatel. A vysoký krevní tlak je pravděpodobně nejzásadnějším ovlivnitelným rizikovým faktorem pro vznik mrtvic. Není tedy velkou záhadou, proč pozápadnění japonské stravy vedlo k poklesu rizika mrtvice.
Když upustili od své tradiční stravy, stoupl výskyt obezity, cukrovky a ischemické choroby srdeční. Jelikož se však vzdali svého závratně vysokého příjmu soli, závratně vysoký výskyt mrtvic odpovídajícím způsobem poklesl. Podobný jev uvidíme, když se podíváme na jejich výskyt rakoviny žaludku, který silně souvisí s nadbytkem soli. I výskyt rakoviny žaludku krásně klesl, jakmile se jejich strava přiblížila té západní a upustili od solí konzervovaných potravin. Nicméně jakmile začali jíst více živočišných potravin, jako třeba mléčných výrobků, tak začal prudce stoupat výskyt smrtící rakoviny prostaty. V porovnání s Japonskem máme v USA nejen 7x více úmrtí na rakovinu prostaty, ale také 5x více úmrtí na rakovinu prsu, 3x více na rakovinu tlustého střeva a lymfomu a 6-12x více úmrtí na srdeční onemocnění. Ano, v Japonsku měli více mrtvic a rakoviny žaludku, ale také jedli až 6 lžiček soli denně.
To by bylo ostatně nejjasnějším vysvětlením, ne jako nějaká údajná ochranná role živočišného tuku. Nakonec to uznali i Japonci ve svých oficiálních doporučeních pro prevenci srdečně-cévních nemocí.
Jedna z harvardských kohort nalezla ochrannou spojitost mezi nasycenými i trans tuky a hemoragickými mrtvicemi, což vedlo k „úlevnému povzdechu mezi chovateli dobytka z oblasti Středozápadu USA,“ ačkoliv výzkumníci jasně sdělili, že samozřejmě musíme snižovat spotřebu živočišného tuku a trans tuků kvůli přínosům pro srdeční onemocnění, zjištěním navzdory. Když se však podíváte na další důležitou harvardskou kohortu, tak ta nezjistila žádnou ochrannou spojitost u žádného druhu mrtvice. Když sloučíte výsledky všech studií, neobjeví se vůbec žádná ochranná spojitost.
Observační studie zjistily, že vyšší LDL cholesterol je spojen s nižším rizikem hemoragické mrtvice. Vyplývá z toho možnost, že nízký cholesterol může být dvousečný meč, může snižovat riziko ischemické mrtvice, ale zvyšovat riziko hemoragické mrtvice. Nicméně nízké hladiny cholesterolu u starších lidí mohou jen značit nedostatečný příjem živin nebo probíhající vysilující onemocnění. Anebo to může být kombinací léků na snížení cholesterolu a léků na ředění krve, a proto my pak vidíme více krvácení v mozku u lidí s nižším cholesterolem? To se dozvíme jedině testováním. Když spojíte asi dva tucty randomizovaných kontrolovaných studií, tak zjistíte, že čím nižší máte cholesterol, tím lepší to je z hlediska celkového rizika mrtvic, bez výrazného zvýšení rizika hemoragické mrtvice při dosažení nižších hladin LDL cholesterolu.
Data o genetických predispozicích jsou smíšená, některá naznačují, že celoživotně zvýšená hladina LDL by vám zvýšila riziko hemoragické mrtvice a jiná naznačují spíše efekt dvousečného meče. Nicméně jakýkoliv přebytek krvácivé mrtvice při nízkém cholesterolu je vysoce převážen ochranným účinkem proti mnohem běžnější mrtvici ze sraženin. A to ještě nezmiňuji srdeční onemocnění. Na každou dodatečnou hemoragickou mrtvici kvůli sníženému cholesterolu připadá 18x méně prodělaných mrtvic ze sraženin.
Mohl by to být další kandidát na vysvětlení zvýšeného rizika mrtvice mezi vegetariány? Toto je typ mrtvice, který se zdá u vegetariánů častější, ale hladiny cholesterolu mají ještě nižší vegani a u těch byl spíše pozorován sklon k většímu výskytu mrtvic ze sraženin, takže to nedává smysl. Jestliže v sobě živočišné potraviny mají nějaký ochranný faktor, můžeme doufat, že existuje strava, která bude stále chránit před srdečním onemocněním, zabijákem č. 1, ale zároveň nezvýší riziko zabijáka č. 5, mrtvice. Nejprve však musíme přijít na to, co je tímto faktorem. V lovu budeme pokračovat zase příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Tong TYN, Appleby PN, Bradbury KE, et al. Risks of ischaemic heart disease and stroke in meat eaters, fish eaters, and vegetarians over 18 years of follow-up: results from the prospective EPIC-Oxford study. BMJ. 2019;366:l4897.
- Tong TYN, Appleby PN, Bradbury KE, et al. Risks of ischaemic heart disease and stroke in meat eaters, fish eaters, and vegetarians over 18 years of follow-up: results from the prospective EPIC-Oxford study. BMJ. 2019;366:l4897.
- Kinjo Y, Beral V, Akiba S, et al. Possible protective effect of milk, meat and fish for cerebrovascular disease mortality in Japan. J Epidemiol. 1999;9(4):268-74.
- Fraser G. Commentary: protection from stroke by eating animal foods? Surely not! Int J Epidemiol. 2003;32(4):543-5.
- Muto M, Ezaki O. High Dietary Saturated Fat is Associated with a Low Risk of Intracerebral Hemorrhage and Ischemic Stroke in Japanese but not in Non-Japanese: A Review and Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies. J Atheroscler Thromb. 2018;25(5):375-392.
- Kinoshita M, Yokote K, Arai H, et al. Japan Atherosclerosis Society (JAS) Guidelines for Prevention of Atherosclerotic Cardiovascular Diseases 2017. J Atheroscler Thromb. 2018;25(9):846-984.
- Campbell T. A plant-based diet and stroke. J Geriatr Cardiol. 2017;14(5):321-326.
- Oiso T. Incidence of stomach cancer and its relation to dietary habits and nutrition in Japan between 1900 and 1975. Cancer Res. 1975;35(11 Pt. 2):3254-8.
- Cao J, Eshak ES, Liu K, Gero K, Liu Z, Yu C. Age-Period-Cohort Analysis of Stroke Mortality Attributable to High Sodium Intake in China and Japan. Stroke. 2019;50(7):1648-1654.
- Ando K, Kawarazaki H, Miura K, et al. [Scientific statement] Report of the Salt Reduction Committee of the Japanese Society of Hypertension(1) Role of salt in hypertension and cardiovascular diseases. Hypertens Res. 2013;36(12):1009-19.
- Shimamoto T, Komachi Y, Inada H, et al. Trends for coronary heart disease and stroke and their risk factors in Japan. Circulation. 1989;79(3):503-15.
- Tanaka M, Ma E, Tanaka H, Ioka A, Nakahara T, Takahashi H. Trends of stomach cancer mortality in Eastern Asia in 1950-2004: comparative study of Japan, Hong Kong and Singapore using age, period and cohort analysis. Int J Cancer. 2012;130(4):930-6.
- Athyros VG, Tziomalos K, Karagiannis A, Wierzbicki AS, Mikhailidis DP. Aggressive statin treatment, very low serum cholesterol levels and haemorrhagic stroke: is there an association?. Curr Opin Cardiol. 2010;25(4):406-10.
- Wang X, Dong Y, Qi X, Huang C, Hou L. Cholesterol levels and risk of hemorrhagic stroke: a systematic review and meta-analysis. Stroke. 2013;44(7):1833-9.
- De carvalho LSF. Total cholesterol and the risk of stroke: A double-edged sword or a blunt knife?. Atherosclerosis. 2018;270:191-192.
- Akoudad S, Ikram MA, Portegies ML, et al. Genetic loci for serum lipid fractions and intracerebral hemorrhage. Atherosclerosis. 2016;246:287-92.
- Judge C, Ruttledge S, Costello M, et al. Lipid Lowering Therapy, Low-Density Lipoprotein Level and Risk of Intracerebral Hemorrhage - A Meta-Analysis. J Stroke Cerebrovasc Dis. 2019;28(6):1703-1709.
- Sun L, Clarke R, Bennett D, et al. Causal associations of blood lipids with risk of ischemic stroke and intracerebral hemorrhage in Chinese adults. Nat Med. 2019;25(4):569-574.
- He K, Merchant A, Rimm EB, et al. Dietary fat intake and risk of stroke in male US healthcare professionals: 14 year prospective cohort study. BMJ. 2003;327(7418):777-82.
- Cheng P, Wang J, Shao W, Liu M, Zhang H. Can dietary saturated fat be beneficial in prevention of stroke risk? A meta-analysis. Neurol Sci. 2016;37(7):1089-98.
- Denke M. Dairy products and red meat: midwesterners always knew they were good for something. Circulation. 2001;103(6):784-6.
- Iso H, Stampfer MJ, Manson JE, et al. Prospective study of fat and protein intake and risk of intraparenchymal hemorrhage in women. Circulation. 2001;103(6):856-63.
- Pandian JD, Gall SL, Kate MP, et al. Prevention of stroke: a global perspective. Lancet. 2018;392(10154):1269-1278.
- Tsugane S, Sasazuki S, Kobayashi M, Sasaki S. Salt and salted food intake and subsequent risk of gastric cancer among middle-aged Japanese men and women. Br J Cancer. 2004;90(1):128-34.
- Ganmaa D, Li XM, Qin LQ, Wang PY, Takeda M, Sato A. The experience of Japan as a clue to the etiology of testicular and prostatic cancers. Med Hypotheses. 2003;60(5):724-30.
- Willcox BJ, Willcox DC, Todoriki H, et al. Caloric restriction, the traditional Okinawan diet, and healthy aging: the diet of the world's longest-lived people and its potential impact on morbidity and life span. Ann N Y Acad Sci. 2007;1114:434-55.
- Shin J, Chung JW, Jang HS, et al. Achieved low-density lipoprotein cholesterol level and stroke risk: A meta-analysis of 23 randomised trials. Eur J Prev Cardiol. 2019;:2047487319830503.
- Hooper L, Martin N, Abdelhamid A, Davey Smith G. Reduction in saturated fat intake for cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev. 2015;(6):CD011737.