Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Šampon s kofeinem a rozmarýnový olej pro růst vlasů
Zabývám se přírodními prostředky pro lokální léčbu růstu vlasů, včetně dýňového oleje, kofeinu, zeleného čaje, pyrithionu zinku, zázvoru, čínského křídlatky a rozmarýnu.
Již jsem vypracoval videa o lécích na růst vlasů, doplňcích stravy na růst vlasů a potravinách na růst vlasů. Jaké přírodní prostředky můžeme aplikovat lokálně? Video o potravinách jsem zakončil touto studií naznačující, že olej z dýňových semen může podporovat růst vlasů. A co si jím jen potírat pokožku hlavy? Na myši to zabírá, ale co na muže? Nebo v tomto případě na ženy. Olej z dýňových semen (asi čtvrtina čajové lžičky vtíraná 1x denně do vlasů) byl testem srovnáván s minoxidilovou pěnou (5%, 1x denně) při tříměsíčním užívání ženami s plešatěním ve stáří. Obě léčby zafungovaly. Lék si vedl lépe, ale taky stojí pětkrát více.
Podobný pokus porovnával lokální podání 0,2% roztoku kofeinu, což je asi 5x silnější než káva, s 5% minoxidilem. Studie zjistila, že oba přípravky působí podobně dobře na plešatění mužů. Jenže tak jako ve studii s dýňovým olejem i zde chyběla třetí placebo skupina pro případ, že by si všichni polepšili prostě i bez ničeho (například sezónním vlivem, na podzim obvykle padá více vlasů než na jaře).
dyž v Petriho misce nakapeme kofein na lidské vlasové folikuly, tak podpoří růst. Když jsme to konečně doopravdy otestovali proti placebu, tak kofein zabral proti ženskému i mužskému typu plešatění. 85 % účastníků bylo spokojeno po nevědomém používání šampónu s obsahem kofeinu po dobu šesti měsíců. Ve skupině s placebo šampónem to bylo jen 36 %.
EGCG, jedna z hlavních složek zeleného čaje, taktéž umí posilovat růst lidských vlasů in vitro a může pomoci pelichajícím myším, ale klinické studie se zeleným čajem se mi nepodařilo najít.
Pyrithion zinečnatý je látka používaná v šampónech proti lupům, která porazila placebo v podpoře vlasové hustoty u plešatících mužů za 26 týdnů. Nebyl to však dostatečný rozdíl na to, aby jej účastníci zaznamenali. Účinkoval sotva poloviční silou oproti 5% minoxidilu.
A co lokální bylinné přípravky používané už odpradávna? Zázvor je výstražným příkladem. Zázvor má v Asii dlouhou historii tradičního užívání k zastavení vypadávání vlasů a podpoře růstu vlasů. Když si narychlo vyhledáte „zázvorový šampón“, vyjede 1 000 výsledků. Když však zázvor Natural Science Foundation of China konečně podrobila testu, byli vědci překvapeni, že naopak potlačil růst lidských vlasů. Vzhledem k výsledkům doporučili, že by zázvor mohl být místo toho použit k odstraňování nežádoucího ochlupení.
Persicaria chinensis, v kruzích tradiční čínské medicíny známá jako He Shou Wu, je kvetoucí rostlina z čeledi rdesnovité oblíbená jako vlasové tonikum. Stejně jako u zeleného čaje máme slibné studie in vitro a na hlodavcích, ale žádné klinické studie na lidech.
Naopak rozmarýn už podroben testu byl. Stovka plešatících mužů byla randomizována k 2x denně minoxidilu nebo přípravku s rozmarýnem. Trvalo to šest měsíců, ale nakonec naměřili porovnatelná výrazná zlepšení v počtu vlasů v obou skupinách. Přípravek s rozmarýnovým olejem fungoval stejně dobře jako léčivo. Můžete si ho vyrobit doma sami smícháním 10 kapek esenciálního oleje z rozmarýnu ve 30 ml svého oblíbeného krému. Pak si vtírejte čtvrt čajové lžičky do pokožky hlavy 2x denně. Takové množství rozmarýnového oleje vás vyjde asi na dvacet haléřů týdně.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org